تعداد کثیر و بیشماری لوسیون ، ژل ، کرم و ماسک های ضدچروک و ضد افتادگی در فروشگاهها ، داروخانه ها و اخیراً از طریق اینترنت فروخته می شوند. 
اما آیا براستی و وافعاً این کرم ها و ژلهای ضدچروک همانگونه که سازندگانشان ادعا و تبلیغات می نمایند ؛ " می توانند چروکهای پوستتان را کاهش داده و از صدمات ایجاد شده در اثر اشعه آفتاب جلوگیری کرده یا این صدمات را بازسازی کنند " ؟
برخی پژوهشگران معتقدند : که کرم های ضد چروک شامل ترکیباتی هستند که ممکن است چروکها را تا اندازه ای بهبود ببخشند ؛ اما برخی از ترکیبات نیز هنوز برای اثبات دارا بودن هر گونه اثر مفیدی مورد تحقیقات علمی قرار نگرفته اند.

ترکیبات رایج موجود در کرم های ضد چروک :
• رتینول : اولین آنتی اکسیدانی است که به طور وسیع و بدون نیاز به نسخه پزشک در کرم های ضد چروک مورد استفاده قرار می گیرد و برای شادابی و رفع تیرگی پوست و حلقه های سیاه دور چشمها نیز موثر است.

• اسیدهای هیدروکسی : یا آلفا هیدروکسی اسیدها ، همگی انواع اسیدهای گرفته شده از ترکیبات قندی میوه ها هستند. این اسیدها مواد لایه برداری هستند که لایه فوقانی پوست را که همان پوست کهنه است ، بر می دارند و باعث تحریک رشد پوست جدید می شوند و ضمناً به رفع لکه ها و کک مکها نیز کمک شایا نی می کنند.

کوآنزیم Q10 : کوآنزیم Q10 ماده غذایی است که به تولید انرژِی در سلولها کمک می کند. برخی مطالعات کاهشی در چروکهای دور چشم با مصرف این ماده نشان داده اند اخیراض کپسولهای خوراکی کیوتن نیز عرضه شده اند.

• پپتیدهای مس : مس یک عنصر حیاتی است که درمان زخم ها را تسریع می کند و همچنین تولید کلاژن را تحریک کرده و عملکرد ترکیبات آنتی اکسیدان را افزایش می دهند.پس از درمان با لیزر و لایه برداری های لیزری استفاده از مشتقات مس ترمیم پوست را بهتر می نماید.

• عصاره های چای : عصارۀ چای سبز یکی از رایج ترین ترکیبات موجود در کرم های ضد چروک است.این ماده انتی اکسیدان است و از تخریب DNA و مواد ژنی سلولهای پوست جلوگیری می نماید.

کرم ها و لوسیونهای ضد چروک از نظر FDA در طبقه بندی ترکیبات آرایشی قرار دارند و این طبقه گروهی از محصولات را شامل می گردد که دارای جنبه پزشکی (  Medical ) نیستند لذا نیازی نیست که این محصولات قبل از ورود به بازار تحت آزمایشهای سخت و مو کد قرار گیرند.

هنگام قضاوت دربارۀ مناسب بودن یا نبودن یک کرم ضد چروک به این نکات توجه کنید :
• کرم های ضد چروکی که به نسخه پزشک نیاز ندارند شامل غلظتهای کمتری از مادۀ مؤثره ای هستند که در کرم های مورد دستور پزشکان وجود دارد. بنابراین نتایجی که از مصرف آنها بدست می آید معمولاً کوتاه مدت تر می باشد و صرفاً به مر طوب نمودن و نرمی پوست برای مدت محدودی می انجامد.
• قیمت هیچ ارتباطی با تأثیر گذاری ندارد و اینکه یک کرم ضد چروک صرفاً گران باشد ، به این معنانیست که از محصولات ارزان قیمت تر ، موثرتر هم هست.
• احتمالاً شما نیازمندید که از کرم های ضد چروک یک یا دو بار در روز هفته ها و ماهها وحتی سالها استفاده کنید ، بدون اینکه بهبودی واضحی مشاهده کنید .
• برخی محصولات ممکن است که باعث تحریک پوست یا ایجاد راشها یا قرمزی پوست گردند.

توصیه های ضد چروک برای شما :
1) پوست خود را از نور خورشید محافظت کنید.
قرار گیری در معرض نور ماورای بنفش (UV) روند پیرشدن طبیعی پوست شما را تسریع می کند و منجر به ایجاد چروکها و زبری پوست می شود. در واقع قرار گیری در معرض نور خورشید اولین دلیل ایجاد علایم پیرپوستی شامل رنگدانه سازی غیر یکدست است. با محدود کردن مدت زمانی که در معرض نور آفتاب سپری می کنید و پوشیدن همیشگی لباسها و کلاههای محافظ ، از پوست خود محافظت کرده و از ایجاد چروکهای احتمالی در آینده پیشگیری کنید. همچنین زمانهایی که خارج از فضاهای بسته هستید ، حتی در فصل زمستان ، از ضد آفتابها استفاده کنید.

2) محصولاتی را انتخاب کنید که در ترکیب آنها ضد آفتاب وجود دارد.
زمانی که فرآورده های مربوط به مراقبت از پوست را انتخاب می کنید ، انواعی را خریداری کنید که در ترکیبشان فاکتور محافظتی نور خورشید(SPF) حداقل 15 دارند. همچنین مطمئن شوید که محصولی را انتخاب می کنید که هر دو اشعه UVA و UVB را بلوک می کند.

3) از مرطوب کننده ها استفاده کنید.
خشکی پوست سلولهای سالم را تبدیل به سلولهای چروکیده و کم آب ( Dehydrated )کرده و باعث ایجاد چروک در پوست شما می شود. اگر چه مرطوب کننده ها نمی توانند از ایجاد چروک 100% جلوگیری کنند ، ولی می توانند به صورت موقت چین و چروکها را بپوشانند و یا کمتر برملا سازند.

4) سیگار نکشید ، زیرا به کلاژن و بافت الاستین یا به عبارتی به استحکام و انعطاف پوستتان اسیب زیادی می زند.
5)  اگرشما نگران ظاهر پوست خود هستید ، به یک متخصص پوست مراجعه کنید. او می تواند به شما در طراحی یک برنامه شخصی مراقبت پوستی براساس نوع پوستان کمک کند. او مشکلات پوستی شما را ارزیابی کرده و استفاده از محصولاتی را که موثر خواهند بود به شما توصیه خواهد کرد .

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 25 شهریور 1388    | توسط: علی سیناتروک    | طبقه بندی: آرایشی و ظاهر،     | نظرات()