هاشمی سنت 25 ساله اش را شکست
یک روزنامه صبح در رابطه با عدم حضور رییس مجمع تشخیص مصلحت در نماز جمعه روز قدس نوشت: هاشمی رفسنجانی در حالی خطیب آخرین نماز جمعه نخواهد بود که بر اساس یک سنت 25 ساله وی در روز جهانی قدس در قامت امام جمعه موقت تهران به دانشگاه تهران ظاهر می شد و نماز این روز را اقامه می کرد.

به گزارش ایرنا روزنامه وطن امروز نوشت:
برخی رسانه ها نیز از حدود سه هفته قبل خبر داده بودند که نماز جمعه روز قدس مانند سال های گذشته توسط هاشمی رفسنجانی اقامه می شود اما روز گذشته اعلام شده است که آیت الله سید احمد خاتمی این هفته امامت نماز جمعه تهران را بر عهده دارد و محمود احمدی نژاد نیز به عنوان سخنران پیش از خطبه ها به سخنرانی می پردازد.
غیبت هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه این هفته از آن جهت تعجب برانگیز است که بر اساس شنیده ها وی خواستار عدم حضورش در نماز جمعه روز قدس شده است.
این در حالی است که حامیان موسوی از 20 روز پیش با مانور بر حضور سنتی هاشمی در نماز جمعه روز قدس این مراسم را فرصتی برای زنده اعلام کردن خود خواندند.
آنان حتی در این بین برای آنکه نشان دهند هدفشان از حضور در نماز جمعه روز قدس حمایت از آرمان های فلسطین نیست قرار گذاشته اند تا لباس سبز بپوشند و شعار نه غزه و نه لبنان، جانم فدای ایران، هاشمی سکوت کنی خائنی را سر دهند.
طبعیتا هاشمی رفسنجانی تنها خطیب جمعه تهران است که می تواند همانند نماز جمعه 26 تیر ماه طبق میل مخالفان و معترضان سخن بگوید و موجبات خوشحالی آنان را فراهم آورد.
هاشمی رفسنجانی تنها امام جمعه ای بود که در 26 تیر ماه با بحرانی خواندن شرایط کشور همان اظهاراتی را از پشت تریبون نماز جمعه به زبان راند که میرحسین موسوی در بیانیه هایش تکرار می کرد.
پس از این اظهارات بود که موافقان و مخالفان میرحسین موسوی مشترکا رییس مجمع تشیخص را یکی از سران اصلی جریان موسوم به جنبش سبز لقب دادند.
موافقان موسوی با دید مثبت به اظهارات هاشمی نگریستند و از وی خواستند با فاصله گرفتن از اعمال و رفتار خود در اوایل انقلاب رابطه اش با جنبش سبز را تعمیق بخشد.
آنان سخنان رییس مجلس خبرگان را سر آغاز تنش جدیدی میان مسئولان تفسیر کردند که در نهایت نظام جمهوری اسلامی را با چالشی جدی تر رو به رو می کند.
از سوی دیگر موافقان نظام با نکوهش اظهارات و تذکر به وی از رییس مجلس خبرگان خواستند پازل دشمن برای تخریب جایگاه جمهوری اسلامی نشود.
شدت این واکنش ها به گونه ای بود که بیش از دو سوم نمایندگان مجلس خبرگان در بیانیه ای خطاب به رییس این مجلس اعلام کردند باید با صلابت و نشاط بیشتر همانند گذشته پاسدار حریم ولایت باشد.
این بار و در آستانه روز جهانی قدس نیز حامیان موسوی با علم بر اینکه براساس سنوات گذشته هاشمی رفسنجانی خطیب نمازجمعه این روز خواهد بود بار دیگر همان طرح 26 تیر ماه را تکرار کردند اما چرایی عدم همراهی هاشمی با معترضان سوالی است که مواضع هاشمی در آینده می تواتند پاسخی برای آن بیابد.
با این حال برخی از سیاسیون در پاسخ به این سوال با اشاره به بیانیه اخیر هاشمی می گویند هر چند رییس مجمع تشخیص نقاط اشتراک زیادی با جریان حامیان موسوی دارد اما مسئله فلسطین یکی از خطوط قرمز هاشمی است که او تا به حال آن را زیر پا نگذاشته است و به همین دلیل از یک سو بر خلاف عرف 25 ساله خطبه های روز قدس نمی خواهد در این روز اظهاراتش را به موضوعی به غیر از مسئله فلسطین اختصاص دهد و از سوی دیگر نمی خواهد با اختصاص سخنان خود به مسئله فلسطین و بی توجهی به خواست معترضان، جایگاه خود را در میان آنان تنزل دهد.
البته گزاره دیگری که درباره عدم تمایل هاشمی به شرکت در نماز جمعه روز قدس مطرح شده است حول رابطه هاشمی با علما و روحانیون قرار دارد.
براین اساس اگر هاشمی بخواهد جایگاه خود را میان معترضان حفظ کند و همانند 26 تیر برای خوشایند آنان، آن هم در روز قدس و از تریبون نماز جمعه سخن بگوید این بار با واکنش گسترده تر علما و روحانیون مواجه خواهد شد.
واکنشی که می تواند به جایگاه سنتی هاشمی در این قشر آسیب بسیار جدی وارد کند. گمانه سومی که از عدم تمایل هاشمی در نماز جمعه منتج می شود این است که هاشمی رفسنجانی با توجه به هوش سیاس بالایش در برنامه ای شرکت نمی کند که از پیش محکوم به شکست است.
پیش بینی حضور گسترده مردم ولایی و روزه دار تهران در نماز جمعه این هفته کار دشواری نیست به ویژه پس از آن که مقام معظم رهبری در خطبه های نماز جمعه اخیر تهران براین نکته تاکید کردند.
از سوی دیگر تقلیل شدید معترضان در هفته های اخیر به ویژه پس از برگزاری دادگاه سران آشوب موجب شده تا هاشمی رفسنجانی با محافظه کاری خود عطای این نماز جمعه را به لقای آن ببخشد و سنت 25 ساله حضورش در روز قدس را بشکند.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 25 شهریور 1388    | توسط: علی سیناتروک    | طبقه بندی: سیاسی،     | نظرات()